Existuje celá řada dobrých důvodů, proč se tzv. rychlým nebo okamžitým půjčkám nebankovních poskytovatelů spíše…
V Česku působí několik bank a zhruba stovka nebankovních společností. Nabízí různé druhy úvěrů, případně i další finanční produkty, a vedou mezi sebou usilovné boje o zákazníky. Mohli bychom to brát jako výhodu, kdyby nebylo těžké se v nabídce půjček zorientovat a vybrat si správně. Ne všichni poskytovatelé lze považovat za férové.
Jako nejvíce problematické bývají označovány krátkodobé a rychlé půjčky ve výši několika tisíc korun. Nejčastěji je poskytují nebankovní společnosti a jejich kvalita bývá různorodá od bezpečných půjček až po vysoce rizikové půjčky zavánějící podvodem. Na co si dát pozor, abyste se takovým půjčkám vyhnuli?
Prověřte si licenci od ČNB
Vybíráte-li mezi nebankovními půjčkami, vybírejte zásadně mezi legálními poskytovateli. Od roku 2016 musí mít nebankovní poskytovatelé licenci, která jim povoluje nabízet služby v oblasti poskytování či zprostředkování půjček. Licenci uděluje Česká národní banka (ČNB) a k jejímu získání je nutné splnit poměrně přísné podmínky.
Pozor: Na druhou stranu licence ČNB nezaručuje, že poskytovatel nabízí výhodné a levné půjčky. I mezi legálními poskytovateli půjček najdete nevýhodné a drahé půjčky, které je vždy lepší ignorovat.
Vygooglete si recenze od skutečných lidí
Nejlepší doporučení získáte od lidí, které služeb vybrané společnosti skutečně využili. Ne všechny recenze jsou ale pravé. Bohužel je běžnou praxí, že mnohé recenze si poskytovatelé půjček píšou sami a fotografie spokojených zákazníků pochází z fotobank. Nedůvěryhodným poskytovatelům se vyhýbejte jako čert kříži.
Naše rada: Vyzbrojte se trpělivosti a snažte se na internetu najít užitečné informace, které se týkají například komunikace se zákazníky, řešení problémů apod. Narazíte-li na silně kritické hodnocení, buďte obezřetní. Vzpomeňte si na přísloví dvakrát měř, jednou řež a držte se jej.
Porovnejte si více rychlých půjček online
Nabídka půjček je ohromná. Byla by chyba nevyužít pestrou nabídku ve svůj prospěch a nevybrat si co nejlepší půjčku na trhu. Nechte si doporučit konkrétní půjčky od svých známých, využijte nezávislé online porovnávače a porovnejte si hned několik půjček mezi sebou. Nikdy neberte první půjčku, která se vám naskytne.
Náš tip: Srovnávač půjček online je užitečným pomocníkem. Řiďte se však také svým rozumem. Při porovnání nesledujte pouze úrok a výší splátky. Na pohled levná půjčka se může prodražit. Sledujte RPSN, poplatky, sankce za nesplácení a další podmínky. Čím více informací o půjčce získáte, tím lépe a hlavně bezpečně si vyberete.
Pozor na nedosažitelné bonusy
Poskytovatelé půjček neustále hledají způsoby, jak nalákat klienty. Oblíbené jsou například bonusy za řádné splácení půjček. Budete-li řádně splácet půjčku, získáte výhodnější úrok nebo vám odpustí hned několik splátek. Když ale podmínku porušíte, bonus nezískáte a půjčka se rázem prodraží.
Nesedněte na lep: Neberte si půjčku pouze kvůli slibovanému bonusu. Nejprve se ujistěte, jaké podmínky musíte splnit, abyste na bonus vůbec dosáhli. Zjistěte si všechny situace, za kterých o nárok přijdete. Může jít i o jediný den zpoždění se splátkou.
Férovější jsou nabídky půjčky, které slibují výhodné podmínky bez pochybných podmínek. Je-li k ní navíc bonus, pak se skutečně jedná o bonus, nikoliv lákavou vějičku na důvěřivé zákazníky.
Možnosti předčasného splacení
Možná vás čekají lepší časy a budete si moci dovolit půjčku splatit dříve. Pro tyto případy si zjistěte podmínky mimořádné splátky či předčasného splacení. V minulosti bylo předčasné splacení úvěru hodnoceno jako porušení smluvních podmínek a byly s ním spojené nemalé sankce. Dnes už to není standardní, ale zároveň ani neobvyklé.
Naše rada: Než smlouvu o půjčce podepíšete, seznamte se i s podmínkami předčasné splacení. Snažte se vybírat pouze takové půjčky, u kterých je předčasné splacení zdarma, případně jen za nízký poplatek.
Hodnocení
0 komentářů k zobrazení