Skip to content

Přestože většina lidí tvrdí, že vánoce by se neměly točit kolem drahých dárků, spousty jídla a drahých věcí, praxe je naprosto jiná.  Obrovský výběr všeho možného zboží nakonec způsobí, že dárek koupíme i sousedově kočce. Vánoční dárky nás každý rok přijdou řádově na několik tisíc, a pokud je nemáme, přirozeně nastává chvíle položit si otázku, kde na ně vzít. Jako ideální řešení se na první dojem jeví vánoční půjčka. Je opravdu vhodná?

Že jsou vánoce svátky klidu a míru je již pár let velká iluze. Stres a shon všude, kam se podíváte, to jasně dokazují. Hlavně, aby dárky z e-shopů dorazily včas, ať stihneme všechno hezky zabalit a taky napéct cukroví. Vybíráme, nakupujeme a platíme. V těch lepších případech ze svého. V těch horších vánoční dárky financujeme prostřednictvím vánoční půjčky.

Vánoce nás každý rok stojí víc peněz

Každý rok je to stejné: rodina se domluví na tom, že letos to s dárky nebude přehánět, ale nakonec je to ještě horší, než loni. Dokazuje to aktuální průzkum společnosti Profi Credit, z níž vyplývá, že Češi letos za dárky utratí v průměru 6 137 korun. Loni to bylo 5 096 korun. Částka, kterou utratíme za vánoční dárky, se navýšila o 20%.

Vánoční dárky samozřejmě nejsou to jediné, za co Češi na vánoce utrácí. Spousty jídla, pití, alkohol, dekorace, cukroví, stromeček, vánoční ozdoby,… Za tyto a další podobné položky utratíme v průměru 4 850 korun.

Kolik lidí si bere vánoční půjčky?

Z běžného příjmu vánoční dárky kupuje 69% domácností. Přibližně 30% domácností volí jako řešení financování vánoc své úspory. Těch, pro které je v této situaci řešením vánoční půjčka, jsou desetitisíce.

A protože se každý rok zvyšují výdaje Čechů za vánoční dárky, zvyšuje se také půjčená částka. Oproti loňskému roku je to navýšení o 15%.

Vánoční půjčka – čeho se vyvarovat?

Pokud si přece jenom na vánoční dárky půjčíte, vyvarujte se vánoční půjčky s označením jako „bez registru“, „ihned“ či „bez doložení příjmu“ a dalších podobných. Jedná se o vánoční půjčky nebankovních společností, které se vám vůbec nemusí vyplatit. Úroky jsou uvedeny „od“, splátky zahrnují další poplatky a ve smlouvě se můžete setkat s textem psaným drobným písmem na hranici čitelnosti.
Mimo úroků si zjistěte také RPSN, které značí celkové náklady úvěru včetně veškerých poplatků. Vše si dobře promyslete, pročtěte a ptejte se, pokud vám cokoli není jasné.

Kolik si lidé půjčují a na co?

Třetina lidí si na vánoce půjčí do 5 000 korun, další třetina do 10 000 korun. Loni byla průměrná výše půjčky 8 493 korun. Obvykle si lidé půjčují více, než obvykle plánovali a faktem je, že se během nakupování dárků mění preference a priority.
Co Češi plánují koupit?

  • oblečení (42 %)
  • hračky a hry (38 %)
  • kosmetiku a drogerii (37 %)
  • elektroniku (28 %)
  • knihy (18 %)
  • vybavení do domácnosti (10 %)

Realita se však od plánů poměrně dost liší. Po vánočních svátcích vyjde najevo, že 45% lidí koupí elektroniku, 15% bílou elektroniku a 26% dovolenkové pobyty a zážitkové akce. V praxi to tedy může dopadnout tak, že původně jdete koupit oblečení, ale odejdete s novým mobilem.
Poměrně velký rozdíl je také v poměru těch, kdo si plánuje vzít vánoční půjčku, a těch, kteří si ji nakonec vezmou. Vánoční půjčka je v plánu pouze u 6% dotázaných. Nakonec si ji ale vezme přibližně 17%, což je bezmála trojnásobek.

Nejčastěji si vánoční půjčky berou především dvě skupiny obyvatel. Často si půjčují mladí lidé od 18 do 34 let. Naopak lidé od 55 do 75 si půjčují jen ve 3% případů. Druhou početnou skupinou jsou rodiny s dětmi, kteří také ze všech skupin utratí za vánoční dárky obecně nejvíc, přestože průzkumy dokazují, že na to ne vždy mají dostatek financí. Nejvíc zkušeností s půjčkou mají lidé ve věku 45 – 54 let, kteří mají děti.

Půjčili jste si letos na vánoční dárky nebo jsou pro vás vánoční půjčky zapovězené? Za jakých okolností byste byli ochotni si půjčit a kolik?

Hodnocení
0 / 5 5

Vaše hodnocení:

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top