Zejména v poslední době se hodně často mluví o nebankovních půjčkách a vysokých úrocích i…
Existuje celá řada dobrých důvodů, proč se tzv. rychlým nebo okamžitým půjčkám nebankovních poskytovatelů spíše vyhýbat. Život ale přináší i situace, kdy jinudy cesta nevede. V takové chvíli je extrémně důležité volit tak, aby půjčka budoucího dlužníka co nejméně zatížila a dala mu maximální manévrovací prostor. Základními parametry úvěru jsou samozřejmě úroky, resp. poplatky a doba splácení. Je ale vhodné posoudit i další parametry, jejichž význam se naplno projeví až v průběhu splácení. Které to jsou?
Možnost prodlužování splatnosti a postupné splácení
Krátkodobé půjčky jsou většinou poskytovány na dobu několika týdnů, po kterých by měl klient celou půjčku jednorázově splatit. Ve chvíli, kdy si člověk takovouto půjčku bere, je si většinou jist, že jí dokáže splatit, typicky po další výplatě. Až příliš často však následně zjistí, že celá splátka by mu způsobila stejné nebo dokonce ještě horší finanční problémy než ty, které měl ve chvíli, kdy si ji sjednával.
Většina úvěrových společností s touto situací samozřejmě počítá, rozdíl mezi nimi je v tom, jaké možnosti v tuto chvíli klientovi dají. Velmi běžná je možnost prodloužení splatnosti. Ta spočívá v tom, že klient zaplatí jistou částku, a společnost mu posune dobu splatnosti o určitý čas. Běžně se jedná o částku odpovídající úrokům za období prodloužení, jinými slovy, je to drahé.
Klient se díky výše popsanému systému dostává do situace, kdy např. každý měsíc platí vysokou částku za prodlužování splatnosti (při vypůjčené částce 20 tisíc činí prodlužovací poplatek běžně 5-6 tisíc), dluh se mu však přitom nikterak nesnižuje. Existují naštěstí i nebankovní poskytovatelé, kteří volí férovější přístup, a nastavují místo poplatku za prodloužení minimální částku splátky, jejíž část je oním zmíněným poplatkem za prodloužení, druhá část jde ale automaticky na snížení základní dlužné částky.
Prakticky totéž, jen v trochu jiné podobě, umožňují poskytovatelé, kteří sice vyžadují poplatek za prodloužení, současně ale navíc umožní klientovi vložit kdykoliv mimořádnou splátku, která dluh sníží. I to je velmi vítaná možnost, jak se půjčky v průběhu určitého časového intervalu zbavit.
Přimhouření oka u krátkodobé půjčky?
Na začátku této pasáže je nutno si ujasnit, že úvěrová společnost má plné právo na striktní vymáhání veškerých ujednání ve smlouvě. Pokud z recenzí a zkušeností dalších klientů zjistíme, že v tom či onom případě umí přimhouřit oko, je to jistě pozitivní a může to být důvodem proč se rozhodnout právě pro ni, klient by toho ale neměl zneužívat.
Příkladem situace, kdy jsou některé společnosti ochotné malinko povolit, je ta následující. Splatnost půjčky (nebo minimální splátky či poplatku pro prodloužení) vychází na sobotu. Klientovi ale přijde výplata v pátek odpoledne, a i když odešle platbu okamžitě, nemusí ještě v pátek na účet úvěrové společnosti dorazit. Ve skutečnosti přijde až v pondělí ráno.
Některé společnosti takováto malá zpoždění akceptují, jiné nikoliv a klientovi začnou nabíhat za sobotu a neděli poplatky za zpoždění. Právo na účtování poplatků společnosti nepochybně mají, při výběru poskytovatele bych si ale raději vybral takovou, která v tomto případě volí přece jen lidštější přístup.
SMS a E-mailová upozornění
Na blížící se splátku je snadné zapomenout, a tak se hodí, pokud vám ji někdo připomene. Dobrou zprávou je, že upozornění na blížící se datum splatnosti a další důležité zprávy rozesílá většina společností poskytujících rychlé nebankovní úvěry. Existují ale i poskytovatelé, kteří se klientovi ozvou až ve chvíli, kdy je např. týden v prodlení a z SMS se dozví rovnou i výši pokuty (které často není malá). Jde opět o právo volby úvěrové společnosti, klient se ale může rozhodnout, kterou si zvolí. Doporučit lze ty, které se vám i touto zdánlivou maličkostí snaží vyjít vstříc.
Hodnocení
0 komentářů k zobrazení