Z hlediska počtu klientů se FIO banka v České republice řadí na páté místo. Jedná…
Digitální svět a moderní technologie nám neustále usnadňují běžné každodenní úkony a jedním z nich jsou platby v obchodě. Češi se hojně zajímají o technologické novinky a nejrůznější aplikace. Platby hodinkami nebo chytrým telefonem proto dnes nejsou žádnou výjimkou.
- Každý desátý Čech v současné době platí chytrými hodinkami. Mobilem platí už každý třetí Čech.
- 91% Čechů v současné době vlastní chytrý telefon
- 97% Čechů věkové skupiny 20 – 29 let vlastní chytrý telefon
- ½ lidí využívá mobilní bankovnictví
- každý třetí Čech platí své útraty mobilem (před třemi lety to byl každý osmý Čech)
Ve srovnání s průzkumem, který proběhl před třemi lety, stoupl počet Čechů vlastnících chytrý telefon o 6%. Mobilní platby u nás zaznamenaly skutečně masové rozšíření.
Co se týče všeobecné oblíbenosti, v posledních letech zaznamenaly pokles tablety. Používají je pouze 2/5 lidí, přitom ještě před třemi lety to byla víc jak polovina.
V mnohem větší oblibě jsou zařízení, která jsou lépe nositelná, jako například mobily nebo fitness náramky či hodinky. Ve srovnání s rokem 2016 stoupla obliba fitness náramků o dvojnásobek. Před třemi lety vlastnily chytré hodinky jen 4% Čechů. V současné době je to již 12%.
Mezi nejvyužívanější digitální služby patří vyhledávání na internetu, zasílání emailů, sociální sítě, online nákupy a platební aplikace. Lidé své mobily při platbách využívají stále častěji, a proto se uvažuje o možnosti ověřování totožnosti během online nákupů prostřednictvím biometrie. Digitální bezpečnost má totiž stále ještě poměrně dost velké mezery.
Pravdou je, že v pohybování se na síti mají dost velké rezervy i samotní Češi. Pravidlem je změna hesla jednou do roka nebo ještě méně častěji, což je naprosto nedostačující a vysoce riskantní.
Obliba nakupování na internetu u Čechů také stoupá. Úhradu provádí nejčastěji platební kartou a bankovním převodem. Méně časté jsou platby kartou nebo v hotovosti v případě platby na dobírku. Protože platba kartou není z mnoha ohledů bezpečná, uvažuje se o možnosti otisku prstu nebo mrknutí oka coby ověření platby. Biometrickému ověření se otevřely dveře především v souvislosti s rozšířením chytrých zařízení schopných pracovat s biometrickými údaji. Od září 2019 by měla být zaručena ochrana spotřebitele prostřednictvím dvoustupňového ověření totožnosti. Od uživatele bude požadováno prokázání totožnosti pomocí dvou ze tří možných autentikačních faktorů. Jednak je to něco, co znáte (například heslo), dále něco, co máte (například mobilní telefon) a také něčeho, čím sami jste (například otiskem prstu nebo skenem oční duhovky).
Aplikací a digitálních technologií, které nám ulehčují život, je čím dál více. Zatímco ještě před několika málo lety byl mnohdy problém s platbou kartou, dnes má již platební terminál každý průměrný obchod. Kartou lze dnes běžně platit v obchodech, v restauracích i vozech MHD. Bezkontaktní platby mobilem nebo hodinkami jsou však současným hitem v oblasti plateb.
Hodnocení
0 komentářů k zobrazení