Skip to content
Správné spoření

Pro nesmírné množství lidí je spoření vysoce důležitou činností. Každého, kdo by si rád každý měsíc odložil nějaké peníze bokem, určitě napadne otázka jak nejlépe spořit? Spoření vám dává alespoň částečnou jistotu, že pokud se dostanete do finanční tísně, budete mít peníze vždy k dispozici. Ukládat si peníze doma pod polštář rozhodně není tím nejideálnějším, co se vám nabízí. Jak nejlépe spořit?

Způsobů, jak nejlépe spořit, je několik a my zde zmíníme tři, které se u klientů drží na předních příčkách. Pamatujte však na to, že výnosy nemusejí vždy překonat inflaci, poplatky či daně, pomocí kterých se stanovuje reálná hodnota naspořených financí. Spoříte-li delší dobu, může vám podobné spoření snížit reálnou hodnotu úspor. Chcete-li větší výnosy, zvažte možnosti investice, která se však od spoření zásadně liší. Jednoduše řečeno:

  • spoření – po letech na spořícím účtu najdete původní výši vkladu, ale výnos nebude nijak závratný
  • investice – výnosy jsou větší, ale s rizikem, že o původní vklad přijdete

Tři možnosti, jak nejlépe spořit peníze

Spořící účet

Ten nejvýhodnější spořící účet na trhu v současnosti nabízí výnos cca 1 %. Žádný spořící účet ale neumí překonat aktuální výši inflace. Uložíte-li tak peníze na spořící účet, ztrácí časem na své hodnotě. Hledáte-li možnost, jak nejlépe spořit, a uvažujete-li o spořícím účtu, pamatujte na to, že na spořící účet se obvykle ukládá pohotovostní finanční rezerva, tzn. asi trojnásobek vašich výdajů za měsíc.

Termínovaný vklad

Zde se jedná o trochu jiné spoření než u spořících účtů. Vše závisí na výši vkladu, délce výpovědní lhůty a na tom, zda peníze uložíte do družstevní záložny nebo do banky. Kampeličky totiž obvykle nabízejí vysoké zhodnocení a představují tak možnost, jak nejlépe spořit. Výhodné je spořit v záložně, která nabízí úrok alespoň 3,9 %.

Stavební spoření

Stavební spoření je už po několik let výhodným spořícím produktem. Pohlédneme-li na výnosnost úrokové sazby, kterou připisují banky, zjistíme, že v některých případech je velmi výhodná (asi 5 %). Stavební spoření má navíc obrovskou výhodu ve státní podpoře, která se ke spoření připisuje. Podmínkou je, že každý rok na svůj účet u stavební spořitelny pošlete alespoň nějakou částku. Doba spoření není nijak omezena a s financemi lze po uplynutí určité doby volně nakládat.

Hodnocení
0 / 5 5

Vaše hodnocení:

3 komentářů k zobrazení

  1. Spořící účty nebo termínované vklady jsou sice fajn, ale úrok u nich je teda mizivý. Co jsem hledala, tak jsem našla maximální úrok něco málo přes dvě procenta. Takže to jsem zamítla rovnou. Asi je to lepší, než když by mi ležely peníze doma, ale ten výnos opravdu nízký. Na základě tohoto jsem se rozhodla raději pro investice. Díky investicím už mám i výnosy a obrovskou výhodou je to, že mám peníze pod kontrolou a mám k nim neustálý přístup, což třeba u termínovaných vkladů není možné.

    1. Souhlasím, že termínované vklady mívají titěrné zisky, ale na oplátku nabízejí určitý druh investiční jistoty. Když to srovnám se stavebním spořením, které se orientuje podle současné výši DPH a reflektuje “směr” současné politické nálady, raději volím termínovaný vklad. Tedy z těch třech možností v článku.

  2. I základně finančně gramotný člověk by měl vědět, že spořit či šetřit je kontraproduktivní. Kapitál se musí hýbat, tzv. točit, aby vydělával. Čím rychleji se tak děje, tím je to efektivnější. Je tedy lepší zajímat se spíše o investice typu fondy, akcie, dluhopisy apod. To je ale můj názor

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top