Skip to content
Dědické řízení

Po smrti blízkého příbuzného vás vždy čeká dědické řízení, a tak je určitě dobré orientovat se v něm alespoň trochu. Jednou z nejčastějších otázek je jak dlouho trvá dědické řízení? Co vše je třeba doložit a na co se připravit?

Podle občanského zákona existují dvě varianty dědického řízení:

  • Ze zákona – když nejsou dědici ze závěti, dědí se ze zákona. Pokud žádní dědici ze zákona nejsou, dědictví připadá státu
  • Ze závěti – má vždy přednost před dědictvím ze zákona

Jak dlouho trvá dědické řízení? Je vůbec možné to stanovit přesně? Jen hodně těžko, takřka vůbec, protože dědické řízení ovlivňuje celá řada faktorů a okolností, které žádný notář nedokáže ovlivnit. Jak dlouho trvá dědické řízení vyskytnou-li se komplikace? Připravte se na to, že to může být i několik let! Když jde vše rekordně rychle, je dědické řízení hotové i do měsíce až dvou.

Jak dlouho trvá dědické řízení ve většině případů? Podle statistik se většinu dědických řízení podaří skončit do 6 měsíců po úmrtí zůstavitele.

Co představuje komplikace při dědickém řízení?

  • nezletilost dědice
  • neznámý dědic
  • předlužení dědictví a likvidace dědictví
  • jakýkoli jiný problém s účastníky dědického řízení

Zahájení dědického řízení probíhá v závislosti na bydlišti zemřelého a zahajuje ho příslušný soud. Předchází mu vyrozumění od matričního úřadu o smrti zůstavitele – vydání úmrtního listu.

Konkrétní notář je vybrán přímo soudem a dědicové si vlastního notáře vybrat nemohou. Jakékoli úkony související s šetřením ohledně dědiců, zanechaného majetku či závazků, provádí notář, často spolupracující se znalci (kvůli oceňování).

Veškeré služby notáře se hradí z dědictví.

Jak dlouho trvá dědické řízení ve většině případů? Soud se o úmrtí dozví velmi rychle, zpravidla do týdne až 14ti dnů. Hodně závisí také na tom, kolik toho zemřelý po sobě zanechal – čím víc nemovitostí, tím víc znaleckých posudků a tím pádem i víc času na ocenění a celé dědické řízení. Jestliže majetek po zůstaviteli není až tak rozsáhlý, dědictví se vyřídí třeba i během 2 – 6 měsíců. Opačný extrém je dědické řízení trvající několik let.

Hodnocení
0 / 5 3

Vaše hodnocení:

8 komentářů k zobrazení

  1. Když mi zemřel otec, trvalo celé řízení skoro 10 let a to jen díky tomu, že jsme se nedokázali dohodnout s bratrem, který žije v Rakousku. Pořád se na něco odkazoval a protože se to vždy muselo poslat k nim, vše se protahovalo. Zkrátka je důležité se dohodnout se všemi dědici / pozůstalými.

  2. Zdravím, můžete mi prosím vysvětlit, jakým způsobem se dozvím, kdo se stal správcem řízení a kdy se to dozvím?

  3. Dobry den, chci se zeptat, jestli se dozvim, jak probehlo dedicke rizeni, kdyz vyrizovatelem pohrbu byla ustanovena ma sestra.

  4. Dobrý den. Mohla bych vás poprosit o informaci. Jak je to s dědictvím když je člověk zavřeny ve vězení a byl jediným dědicem? Má dluhy takže se to z toho dědictví zaplatí automaticky nebo se to musí nějak řešit. Potřebuju radu. Děkuji moc. A hezký svatky

  5. Dobrý den. Notář nás kontaktoval ohledně dědictví až 1 rok po úmrtí příbuzné. Neměla přímé dědice ani závěť a jeden z dědiců žije v zahraničí. Od úmrtí do prvního kontaktu s notářem vznikl dluh na nájemném cca 80.000,-, Jsou nějaké lhůty pro zahájení dědického řízení či je možné po notáři vymáhat škodu za to, že kontaktoval dědice až po roce? Předem děkuji za informaci.

  6. Ja take. Manzel zemrel 3.12.2020 a zanechal.auto a jinak dluhy. Nic vic. Presto pi. notařku marně upozorňují ze uz musim letět do zahraničí aby uz to vyřešila . Dnes je 6.6.Uff.

  7. Dobrý den mám dotaz jak se dozvím od koho nebo kdo mě kontaktuje ohledně dědického řízení manžel už je po smrti víc jak rok děkuji za odpověď

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top