Společnost Zaplo Finance asi není potřeba příliš představovat, jedná se o poskytovatele jedné z nejznámějších…
Peníze ihned … půjčka snadno a rychle … půjčky bez ručitele … S podobnými hesly se v současné době setkáváme na každém rohu. Možností, jak si půjčit, je neskutečně velká řada. S narůstajícím počtem nebankovních společností, které nabízí “výhodnou” půjčku, bohužel narůstá i počet podvodníků a nespolehlivých lichvářů. Možná, že i právě vy jste podobným společnostem naletěli.
Existují v ČR opravdu spolehlivé půjčky? Samozřejmě, že ano!
Jen je důležité zachovat si opatrnost a zdravou podezíravost. Například bankovní půjčky takřka vylučují podvod. Schválení bankovní půjčky trvá poměrně dlouhou dobu, banka si vás nejdříve pořádně prověří, než se vám rozhodne půjčit. Ve smlouvě máte vše jasně vysvětleno, jste seznámeni se všemi podmínkami, znáte výši úroků i případné následky v případě, že svůj dluh přestanete splácet. Tento složitější proces schvalování půjčky je vykoupen výhodou spolehlivosti banky coby věřitele.
Nebankovní společnosti jsou tenký led
“Nebankovní půjčky jsou jeden velký podvod!”, slýcháváte možná často. Pokud se ale kohokoli, kdo tuto větu pronese, zeptáte, v čem onen podvod spočívá, dozvíte se obvykle, že v nesmyslně vysokých úrocích. Říci, že nebankovní půjčky bez registru jsou nespolehlivé, je obrovský nesmysl (resp. alespoň většina z nich určitě spolehlivá je).
TIP: Půjčujte si vždy u osvědčených nebankovních institucí. Základem je pečlivé prostudování smlouvy a veškerých podmínek – i těch, které jsou sepsány “drobným písmem pod čarou.”
Půjčit si s vidinou rychlých peněz, řádně si neprostudovat podmínky smlouvy a pak spílat nad vysokými úroky nebo naříkat, že k vám přišel exekutor poté, co jste se opozdili se splátkami, není ze strany nebankovní společnosti podvodné jednání, nýbrž pouze vaše chyba.
Jak poznat skutečné podvodníky?
Ze zkušeností žadatelů o nebankovní půjčky bez registru lze vypozorovat několik vzorců postupů podvodných společností a osob, které nabízí nebankovní půjčky. Jedná se například o tyto případy:
- Velmi rozšířené jsou tzv. SMS půjčky, ovšem v určitých případech se jedná o podvod. Přijde vám SMS, že vám byla schválena půjčka v určité výši, například 200 000 korun. Následně jste kontaktováni obchodním zástupcem, který vám vysvětlí, že musíte zaplatit vratnou zálohu ve výši například 10 000 korun. Hned, jakmile ji zaplatíte, bude vám na účet doručeno slíbených 200 000. Často se stává, že pokud zálohu zaplatíte, nevidíte ani půjčku, ani zálohu a bohužel ani obchodního zástupce.
- Poskytovatel půjčky od vás vyžaduje zálohu za sepsání smlouvy a vyřízení dalších náležitostí, spojených s poskytnutím půjčky. Jedná se o částky kolem 1 000 korun. I přesto, že zálohu odevzdáte, společnost už se vám neozve a půjčku neposkytne.
- Obchodní zástupce vás seznámí s velmi výhodnými podmínkami, které vás navnadí k podpisu smlouvy, která jeho tvrzení nevyvrací, ale vlastně ani nepotvrzuje. Po podepsání už s vámi tento člověk přestává komunikovat a odkazuje vás na firmu, která jeho sliby zcela vyvrátí. Vy jste tak postaveni před velmi nevýhodné podmínky a smlouva nahrává tomuto podvodnému jednání. V tom lepším případě vám je poskytnuta půjčka, v tom horším zaplatíte zálohu, kterou už vám nikdo nevrátí.
Máte vy sami nějakou zkušenost s podvodníky a nespolehlivými lichváři? Myslíte si, že existují v ČR opravdu spolehlivé půjčky? Kterou byste doporučili?
Hodnocení
U podvodníků je nejhorší to, že když se objeví nějaké varování a upozornění na to, jak podvody páchají, je tento “způsob” již zastaralý a tudíž se pravděpodobně používá jen na, s prominutím, pitomce, na které to zabere i když o tom vědí. Každý by se měl před tím než vyndá peněženku zastavit a zamyslet, vždy si přečíst smlouvu (tím vyloučíme SMS nenechavce) a rozumět a v neposlední řadě vědět, že bude schopen půjčku splatit. Jakmile se dostanete do situace, kdy si půjčujete na splacení půjčky, jste již ve spirále směřující do pekel. Mrzí mě, že i když je to takhle jednoduché, stále spousta lidí doslova dává peníze lumpům.