Máte stabilní práci, vytvořenou dostatečnou finanční rezervu a teď hledáte způsoby, jak vaše peníze úročit…
Investice do firmy není v naší republice zas až tak rozšířená. Lidé spíš volí investice do nemovitosti, do zlata, akcií či podílových fondů. Jestliže však hledáte alternativu k běžným investičním nástrojům, představuje investice do firmy ideální možnost a vidinu zajímavého výnosu.
V západních zemích je investice do fungující firmy běžnou praxí. Nejedná se o pasivní formu, jako tomu je například u investice do běžných bankovních nástrojů. Od investora obvykle vyžaduje investice do fungující firmy více času a energie. U firem s dobře zavedenými procesy to však tak docela platit nemusí.
Od listopadu 1989 byl loňský rok jedním z nejúspěšnějších, co se týká počtu prodaných firem a společností. Jedním z důvodů je fakt, že se v současné době dostávají do důchodového věku lidé, kteří po revoluci začali budovat menší a střední firmy. Řada z nich nemá příbuzného ani přítele či známého, na kterého by mohli firmu převést, a tak jim nezbyde nic jiného než ji prodat.
Výhody investice do firmy
Je otázkou, zda je lepší investice do firmy nebo založení nové, vlastní firmy. Mezi hlavní přednosti investice do zavedené firmy samozřejmě patří to, že neztrácíte čas vytvářením know-how, nemusíte se zabývat zaváděním nejrůznějších procesů. Přebíráte firmu se zavedeným jménem, která již má svou klientelu, je na trhu známá a má určitou zákaznickou základnu.
Kromě toho se nemusíte obávat toho, že o vámi prodávané zboží nebude zájem. Zavedená firma se může chlubit stabilním cash-flow, takže se vám bude mnohem snáze plánovat návratnost investice. V zavedené firmě máte již všechny informace o zákaznících.
A v neposlední řadě má zavedená a fungující firma větší šanci na získání finančních prostředků pro svůj rozvoj. U začínající firmy to nemusí být vždy tak jednoduché.
Rizika investice do firmy
Koupě zavedené firmy s sebou samozřejmě přináší také jistá rizika. Jedno z nejzávažnějších rizik je hrozba skrytých dluhů a finančních závazků, o nichž se jako kupující nemusíte hned dozvědět. Závazky se klidně mohou vynořit na povrch až v momentě, kdy už se majitelem firmy stanete vy.
Mezi další rizika patří třeba také špatně vedené účetnictví atd. Riziku, že naletíte podvodníkům lze předcházet, i když to není vždy úplně jednoduché. Řešením je, že firmu koupíte pomocí společnosti, která poskytuje transakční poradenství. Nejedná se o přímý prodej, proces je zdlouhavější a i trochu nákladnější, ale na druhou stranu získáte jistotu.
Investice do firmy – kde koupit firmu?
Existuje například databáze InBase, kde je možné firmy nabídnout i zakoupit. U každé firmy na prodej jsou uvedeny také základní informace, jako například zisky, tržby, počet zaměstnanců, údaje o vzniku firmy, pojištění a řada dalších informací. Nezbytností je tržní cena firmy.
Obory firem zde nejsou nijak omezené. Najdete zde modelingové agentury, cestovní kanceláře, firmy s průmyslovou výrobou i restaurace. V případě, že se vám nezalíbí ani jedna z nabídek, máte možnost přímo na webových stránkách zadat poptávku a zařadit se tak do databáze investorů. Jakmile se v databázi objeví firma podobná té, kterou hledáte, jste o tom informováni.
Jak probíhá koupě a investice do firmy?
Základem je samozřejmě vyhlédnutí si konkrétní firmy na prodej. Následný proces je poměrně složitý. Jen málokdo se obejde bez pomoci právníka a transakčních poradců – business brokerů. Podobní poradci se prodejem firem zabývají denně, mají přehled o celém procesu investice do firmy, vše s vámi prokonzultují a v neposlední řadě mají obvykle také kontakty na další poradce a specialisty.
Hodnocení
0 komentářů k zobrazení