Stejně tak jako všechny ostatní velké bankovní ústavy, tak i Komerční banka nabízí svým klientům…
Došlo k podpisu novely zákona o stavebním spoření, která přinese pro řadu rodičů příjemnou změnu: mohou stavební spoření na dítě sami zrušit, a to bez souhlasu soudu. Tato zpráva potěšila nesmírné množství rodičů, kteří stavební spoření na dítě uzavřeli s vidinou, že jej po nějaké době zruší a peníze použijí na zařízení bydlení svých ratolestí. Ještě donedávna to nebylo možné. Rodiče mohli stavební spoření dítěte zrušit jen se souhlasem opatrovnického soudu.
Zákon, který platil donedávna, byl vyloženě nesmyslný. Rodiče zakládali spoření na dítě v dobré víře. Peníze však mohlo bez nutnosti souhlasu opatrovnického soudu vybrat až dítě samo v den své plnoletosti. Mnoho rodičů se potýkalo s finančními potížemi, na peníze ze stavebního spoření sáhnout nemohli, ač de facto byly jejich a spořili je oni. Naštěstí zvítězila zdravá logika.
Zrušení stavebního spoření na dítě po 6 letech
Podmínkou pro ukončení stavebního spoření je podle novely zákona ukončení šestileté zákonné doby spoření. Pokud vaše smlouva stavebního spoření na dítě již tuto dobu překročila, stačí zajít do příslušné pobočky banky, popřípadě za finančním poradcem, a podat žádost o výpověď smlouvy. Tento ryze formální úkon má jeden malý háček: je zapotřebí souhlasu obou rodičů.
Ukončení stavebního spoření před šestiletou spořící lhůtou je poměrně dost nevýhodné. Zákon sice povoluje výpověď stavebního spoření dítěte ještě před koncem této lhůty, nicméně nemáte nárok na státní příspěvek. Pokud peníze vyloženě nutně nepotřebujete, vyplatí se počkat. V opačném případě budete nuceni vrátit peníze, které vám byly připsány jako státní podpora. Pokud například spoříte 5 let, můžete přijít i o 10 000 korun jako státní podporu.
K výběru peněz je třeba souhlasu obou rodičů
K výpovědi stavebního spoření na dítě je zapotřebí souhlasu obou rodičů. V případě, že jeden z rodičů nesouhlasí, spor řeší soud.
Kdy nepotřebujete rozhodnutí opatrovnického soudu?
- když s ukončením smlouvy souhlasí oba rodiče, nebo jiní zákonní zástupci dítěte
- pokud smlouva není ukončena předčasně (před 6-letou lhůtou)
Výpověď za dítě podepíší rodiče a zároveň musí prokázat, že splňují obě uvedené podmínky. Banka někdy vyžaduje také rodný list dítěte a jiné dokumenty.
Podání výpovědi soudní cestou
Jestliže je k ukončení smlouvy nutné rozhodnutí soudu, je postup následující:
- podáte výpověď smlouvy o stavebním spoření – jako zákonný zástupce u příslušné stavební spořitelny
- odešle se návrh soudu ke schválení – návrh se posílá ve 3 vyhotoveních, přílohy pouze v 1 vyhotovení, kolky ani poplatky v tomto případě neplatíte
- soud rozhodne – obvykle proběhne ústní jednání se zákonnými zástupci dítěte
- soud předá rozhodnutí stavební spořitelně – čeká se na nabytí právní moci
Vyplacení stavebního spoření dítěte
Stavební spořitelna naspořenou částku vyplatí poté, co obdrží rozhodnutí soudu a po uplynutí výpovědní lhůty.
Jestliže opatrovnický soud výpověď neschválí, běží smlouva o stavebním spoření dál, jako by výpověď nebyla podána. Rozhodnutí soudu se však stavební spořitelně podává i v případě, že návrh byl zamítnut.
Hodnocení
0 komentářů k zobrazení